1971
Povaha roku : Počasí v tomto roce mělo zvláštní ráz. 6.ledna byl u nás naměřen největší mráz -23°C. 21.ledna však začala prudká obleva a v ranních hodinách dokonce déšť. Druhého dne bylo – jak se říká – kopno. Předtím bylo místy i 40 cm sněhu. Až do 31.ledna bylo téměř jarní počasí s teplotami +10°C. Až 2.února napadlo asi 5cm sněhu a teplota byla -5°C. 23.února začalo sněžit nepřetržitě až do 28.února, kdy už bylo přes třičtvrtě metru sněhu. Občané říkají, že tolik sněhu už dávno nepamatují. Teploty byly -13°-15°C. 13.března byla obleva, která nadále pokračovala, až svátek jsme prožili bez sněhu. Obleva se obešla bez velké vody, ač tu určité obavy byly. ¨
Léto bylo vcelku chladné. Zato polovina července a srpen vše vynahradil. Úrody zboží se dobře sklidily. Také podzim byl pěkný. Brambory i řepa šly do sklepů a do krechtů suché. Urodilo se také dosti ovoce – jablek i švestek.
Politická situace
Rok 1971 se vyznačoval značným postupem konsolidace poměrů v celé naší vlasti. K tomuto vyrovnání poměrů jak politickému, tak hospodářskému dal impuls květnový XIV.sjezd KSČ, když před ním v dubnu předcházel XXIV sjezd KSSS. Svolání XIV.sjezdu navrhlo plenární zasedání KSČ v únoru, které také doporučilo vypsání voleb do všech stupňů národních výborů. XIV.sjezd KSČ měl slavnostní ráz. Konal se v době, kdy celá naše vlast slavila 50.výročí založení strany KSČ. Tento sjezd rozhodl dále zvyšovati životní úroveň pracujícího lidu, zvyšovat důchody a upravovat nízké platy. Ke konci roku činil průměrný příjem dělníka 1 800-2 000Kčs. Důchody pak v průměru 750Kčs. Byly také zajištěny rodiny s větším počtem dětí zvýšením rodinných přídavků. Mateřská dovolená byla zvýšena na 6 měsíců. Při porodu dostává nyní mladá maminka 2 000Kčs. Pečuje-li ještě o jedno nezletilé dítě,dostává měsíčně 500Kčs po dva roky. Tímto usnesením byla vyzvednutá úloha matky při výchově dítěte. Sjezd také vytýčil úkoly pro další, již 5. pětiletku. Těmito usneseními se zvýšila pracovní morálka. Je to vidět jak na produktivitě práce, tak na kvalitě výrobků. Pracující dostávají za svou práci spravedlivou odměnu. Mají jistotu, že práci neztratí, že mají právo na stálou práci, jak je to uvedeno také v naší ústavě. Také zemědělství dostalo náročné, ale splnitelné úkoly. Aby byly uspokojeny požadavky pracujících ve zvýšeném nákupu potravin, je zapotřebí včasné a dobré obdělání půdy, výběr výnosných odrůd semene a sadby pro tu kterou oblast a dostatek vhodného umělého hnojiva. Tak jako v průmyslu začala spolupráce- kooperace mezi jednotlivými závody, tak se také počítá se slučováním několika družstev do většího celku. Již v letošním roce byla proveden úprava osiva a tím byla položena příprava k sloučení okolních družstev, ke kterému má dojít v r.1972. To jsou tedy ve stručnosti úkoly, které nastínil XIV.sjezd naší strany.
MNV
Složení MNV zůstalo stejní, jako v r.1970 – až do voleb.
Předseda: František Trčka
Tajemník: Miroslav Rožnovský
Adm.prac.: Marie Zajícová
Účetní: Marie Čupová
Předseda MNV byl po delší dobu nemocen. Po tuto dobu jej zastupoval tajemník. U MNV pracovaly následující komise. Komise stavební s předsedou Rudolfem Pinkem, č.259 /Paseky/, komise ochrany veřejného pořádku, předseda Věroslav Konvička, č.393, komise zemědělská, předseda Mojmír Mužný, č.242, komise školská a kulturní, předseda Mojmír Židek, komise sociální a péče o děti s předsedkyní Jarmilou Halatovou č.380.
Práce komisí
Stavební komise měla stejně jako v minulých letech největší práci. Zde byl velkou oporou s.Pinkovi předs.MNV s.Trčka a taj.s.Rožnovský, kteří neúnavně sháněli materiál i prac.síly pro práci na zlepšení vzhledu obce. Co bylo v naší obci z rozpočtu vybudováno:
Stavba skladiště pro pož.sbor: hodnota díle je 170 000Kčs. Ve skutečnosti bylo letos prostavěno 66 621,95Kčs. Toto skladiště letos nebylo dokončeno. Dosud má vybudované dílo hodnotu 140 000Kčs.
Oprava kostelní věže: na této práci sice neměla stav.komise přímou účast. Jedná se však o památkovým úřadem chráněnou stavbu. Přes sdružené prostředky bylo vydáno 15 962,30Kčs za materiál.
Komunikace: Z rozpočtu MNV bylo na úpravu komunikací proplaceno celkem 20 483,80Kčs. Tento obnos byl vydán povětšině za dovoz materiálu, jako strusky, kamene, škváry apod. Letos bylo také přikročeno ke stavbě nového mostu na dol.konci – v ulici. Stavba nebyla dokončena.
Márnice: tam byly vyměněny dvéře. Byla také vybudována vnitřní přepážka a vybílená. Po menších úpravách může nyní sloužit i k vypravení pohřbu. Náklad na tuto úpravu činil 2 001Kčs.
Míst.rozhlas: pro obec velmi potřebný, již delší dobu není v provozu. Proto bylo nutno v co nejkratší době dát jej do provozu. Stavěly se sloupy a byl také natažen vodič. Celkový náklad činil 15 043Kčs. Také tato práce nebyla dokončena a bude pokračovat v r.1972.
Dokončení čekáren: v letošním roce byla dokončena stavba autobus.čekáren. Jsou to vkusné čekárny, plechové se zamontovanou lavicí. Tyto čekárny byly zhotoveny v n.p.Ostroj ve Frýdlantě n.O. Značnou zásluhu na jejich zhotovení má s.Mir.Rožnovský a hlavně místní požárníci. Dalo by se čekati, že všichni občané přivítají toto zařízení s povděkem a rádi obětují kousíček svého pozemku k jejich postavení a k zřízení odstavného pásu. To se také z 99% občanů stalo. Je však s podivem, že jeden občan – Miroslav a Zdenka Bílkovi č.12, právě na frekventovaném místě- na Vrchovině- brání postavení čekárny tím, že nechce postoupit malý kousek pozemku, z něhož stejně nemá valný užitek. V nejkrajnějším případě MNV přistoupí k vyvlastnění těchto několika málo m2. Tedy občané z Vrchoviny musí ještě nějaký čas počkat na tuto čekárnu.
Zemědělskou komisi vedl s.Moj.Mužný. Tato komise vedla v patrnosti dodávky soukr.zemědělců, kterým je také určoval. Dodávky byly splněny a v mnoha případech překročeny. Zem.komise také spolupracovala s Jednot.zeměd.družstvem.
Komise ochrany veř.ochrany – předsedou byl Věroslav Konvička. Jejími členy byli: Josef Bílek č.42, Josef Svoboda č.178, Štefan Uko, Jan Vyvial st., Josef Jurečka.
Škol.a kult.komise: předseda Mojmír Židek. Ta se scházela jednou měsíčně. Projednávala kultur.život na vesnici, pomáhala řešit různé věci řediteli zdejší školy, povolovala zábavy a jiné kultur.akce. Pod její pravomoc spadá také činnost Osvětové besedy a místní lidové knihovny. O těchto institucích bude spáno samostatně.
Komise sociální, bytová a péče o děti: předsedou s.Jar.Halatová. Tato komise měla hodně starosti s přidělováním bytů, kterých by sice v obci byl dostatek, ale i zde na tomto poli se značně zvýšily nároky občanů na dobré bydlení. Tam, kde dříve stačila kuchyň a 1 světnice, dnes již nestačí. I na naší vesnici se bydlí daleko lépe, ve větších a pěkných bytech s moderním zařízením. I toto svědčí o péči našeho socialistického státu o všechny naše občany. Značnou starost zprvu působila komisi rodina Bučkova z č.4, která se k nám přistěhovala v lednu 1971. Je to početná rodina s 10.dětmi. Rodiče se o ně dobře nestarají. Situace tam byla neutěšena. Rodiče na výchovu nestačí. Ve spolupráci se školou a MNV se však vše dalo do přádku a vzala radikální obrat. Jak je tedy vidět, práce komise nebyl záviděníhodná.
Hospodaření MNV
Rozpočet MNV:
Příjmy:
Vlastní příjmy 263 254,89Kčs
Převod finanč.rezervy 49 390
Zůstatek fin.rezervy 25 359,56
Dotace z ONV plánovaná 102 800
Dotace z ONV mimořádná 161 300
Příjmy celkem 602 104,45Kčs
Výdaje:
Řádné výdaje 255 000,30Kčs
Mimořád.výdaje 148 063
Výkup pozemků 29 434
Výdaje celkem 456 162,05Kčs
Zůstatek u SBČ F-M 145 942,40Kčs
Během roku bylo ONV vráceno 23 661,75Kčs. Zůstatek stálé zálohy ke konci roku činil 2,90Kčs. Jak je vidět, MNV opět dobře hospodařilo v rámci svého rozpočtu.
Místní hospodářství
Vedoucí MH je účetní MNV s.Marie Čupová. MH má tyto profese: prádelnu s mandlovnou, zednictví-hřbitovní rámy, elektrikářství a autodoprava. Přehled hospodaření je patrný z následující tabulky:
Příjmy:
Zůstatek k 1.1.1971 2 954,25Kčs
Příjem do 31.12.1971 40 340,45Kčs
Příjmy celkem 43 294,70Kčs
Příjmy od obyvatelstva z celkového příjmu činily 32 044,65Kčs, což jest 81%. V roce 1970 činily tyto příjmy 84%. V příjmu od obyvatelstva umístila se naše obec v celookresním měřítku na druhém místě.
Výdaje:
Odvod do rozpočtu MNV 3 000Kčs
Ostatní výdaje 32 836,41Kčs
Výdaje k 31.12.1971 35 836,41Kčs
Zůstatek k 1.1.1972 7 458,29Kčs
Místní hospodářství pracuje dobře. Pomáhá obyvatelům při různých pracích i shánění materiálu. Také vedoucí MH s.Čupová se příkladně stará, aby dodací lhůty byly co nejkratší. Místní hospodářství tak plní svou funkci.
Školství
Mateřská škola – ředitelkou zůstává jako loni s.Alena Fajkusová, roz.Mužná. Učitelkou je Marcela Svobodová, roz.Milatová. Kuchařkou je Anežka Mališová, uklizečkami Anna Němcová a Zdenka Lepíková. Školka je celodenní a navštěvuje ji 35 dětí. V mateřské škole se vyvařuje i pro školu.V budově školy je umístěna dětská poradna. U této školy byla letos postavena popelnice s nákladem 984,55Kčs a místo pro různý odpad. Svépomocí byly vykonány ještě jiné drobné práce.
Základní devítiletá škola 1.-5.roč. – učitelský sbor této školy zůstává stejný, jak v min.roce. Ředitelem je Jaroslav Ščerba, učitelé: Viktorie Haluzíková, Anežka Židková, Marie Bílková a Alexandra Spustová. Dojíždějí: s.uč.Viktorie Haluzíková z Palkovic a s.uč.A.Spustová z Místku. Vychovatelkou školní družiny je s.Jana Pituchová. Škol.družinu letos navštěvuje 22 dětí, na obědy chodí 48 dětí. O pořádek ve škole se stará školnice s.Bohumila Vyvialová. Ve škol.družině uklízí, vozí obědy z mat.školy a v zimním období topí Zdenka Kořená.
Ve škole je patrný stálý úbytek žáků. V I.třídě bylo zapsáno pouze 15 dětí, z toho jeden žák není vůbec schopen výuky a byl poslán do léčebného ústavu /Pustka/. Druhý žák /Buček/ pochází z velmi početné rodiny, která se mu nevěnuje a on sám nejeví o učení žádný zájem. Přehled žáků je následující:
I.tř. 15 žáků tř.uč. Jaroslav Ščerba
II.tř. 18 Alexandra Spustová
III.tř. 20 Marie Bílková
IV.tř. 24 Viktorie Haluzíková
V.tř. 18 Anežka Židková
Celkem: 95 žáků
I pro příští léta je neustále klesající tendence. Naší škole hrozí stažení dvou tříd, takže by opět byla čtyřtřídní. Je pochopitelné, že vyučování ve dvou spojených třídách není vůbec snadné. V době prázdnin byla nad šatnami a záchody vyměněna plechová krytina – tašky /dachmany/ za plechov. Krytinu na ohyb /na falc/. Byly vyměněny okapové roury. Dále byla provedena oprava plotu. Náklad na tyto práce i s nákupem materiálu je minimální a činil 5 058,60Kčs. Převodem kmenového jmění ze ZDŠ Palkovice jsme získali 15 stolů a 30 židlí. Vybavili jsme tak II.třídu novým nábytkem.
Škola u státní dětské ozdravovny – ředitelem této školy je Jan Václavek. Učitelem pak s.František Grygar. Škola je dvojtřídní. Děti, v počtu asi 70, se střídají každé dva měsíce. Tato škola je pod přímou správou Krajského ústavu národního zdraví v Ostravě. Určitou menší částkou se však také podílí na celoobecním rozpočtu.
Kultura
V obci pracovala opět Osvětová beseda. Jejím předsedou je Jaroslav Ščerba, řed.zdejší školy. Osvětovou besedu tvoří kulturní referenti všech složek NF, kteří tvoří z dílčích jednotných kult.plánů jednotný kult.plán celé obce. Dbají, aby se kult.plány navzájem nekřížily. Pod osvětovou besedou pracuje také naše dechová hudba, kterou vede Gustav Šprla. Tato hudba úzce spolupracuje s dechovou hudbou ve Frýdlantě n.O. OB s pomocí MNV zakoupila po naši hudbu zesilovací aparaturu v ceně 7 202Kčs, která bude sloužit nejen hudbě, ale všem složkách při pořádání kultur.akcí. Divadelní kroužek nevyvíjel žádnou činnost, protože Sokolovna, kde se divadla hrála, je v přestavbě a na Čihadle bylo jeviště zrušeno úplně. Přehled o kult.činnosti v obci je patrný z této tabulky.
Přednášky počet účast
Vnitř.a zahr.pol. 4 398
Zemědělství 2 95
Zdravotnictví 2 98
Před.celkem 8 591
Kroužky počet členů vystoup.
Divadelní 1 18 1
Hudební 1 19 23
Celkem 2 37 24
Kursy počet účast
Zdravotnický 1 40
Jiné akce
Výstavy 1 450
Koncerty 1 98
Tan.zábavy 8 1834
Ostat. 9 998
Celkem 19 3374
Knihovna
Po dlouhá léta působí u nás Lidová knihovna. Tato je umístěna v rod.domku pí Nytrové č.161. Knihovníkem je Bohuslav Halata, který půjčuje pravidelně v neděli dopoledne. V letošním roce došlo k organizační změně v síti knihoven. Byly vytvořeny střediskové knihovny, které jsou dobře zásobovány knihami. Knihy se pak podle přání čtenářů půjčují do místních knihoven. Takto jsou knihy v naší knihovně stále nové a jiné. Přehled o výpůjčkách je následující:
Polit. 105
Přírod. 155
Zem. 108
Tech. 96
Nauč. 290
Celk. 754
Krásná 1753
Nauč.ml.449
Krásná ml.729
Celkem 3685
Místní výbor národní fronty /MVNF/
Dne 28.května 1971 se sešli v kulturní míst. OB zástupci všech organizací, které v obci jsou. Na schůzi bylo přítomno 64 zástupců z 12 složek. Z jejich středu bylo zvoleno 9 členů předsednictva a 18 členů pléna. Užší předsednictvo má 4 členy:
Předseda: Břetislav Bača
Místopř.: Karel Pečinka ml.
Jednatel: Štěpánka Blahutová
Hospodář: Pavel Šigut
Předsednictvo se schází jednou měsíčně a plenární zasedání se svolává dle potřeby. Přenáší na jednotl.složky pracovní i politické úkoly. Toto má značný vliv na práci složek.
Práce složek NF, ŠCPO
Český svaz požární ochrany u nás vykonal v letošním roce kus budovatelské práce. Začal stavět za svou zbrojnicí nové skladiště. Toto skladiště není dohotoveno a práce má skončiti v květnu 1972. Mimo to, členové požární ochrany vzorně pečovali o svěřenou techniku. Sami si opravovali a zlepšovali stroje, hlavně pak auto, aby bylo stále schopno vyjet k požáru. Dne 3.srpna strhla se nad naší obcí průtrž mračen, při níž nerozvodnil náš potok, který napáchal dosti škod. Dolní konec byl pod vodou. Voda značně poškodila most za Mužným. Zde také hodně pomáhali požárníci. Zachraňovali drobné zvířectvo a stále hlídali stav vody. Od této povodně byli odvoláni k požáru do Palkovic, kde blesk zapálil stodolu a chlév. V místě u nás nehořelo. Do okolí vyjížděli 4krát. Předsedou je Frant. Michalec ml.
TJ Sokol
Také Sokol se pustil do přestavby svého stánku. Daný stav budovy nevyhovuje jak jim, tak i kulturním potřebám obce. Příští sokolovna bude značně větší a širší. Stavba je rozdělena na 2 etapy. V první má být prostavěno 1,5mil.korun. Ve svépomoci byla letos zbourána tělocvična, kult.místnost a záchody. V příštím roce převezme práci Okresní stavební podnik.
Z kultur.akcí uspořádal Sokol šibřinky, poslední ve staré sokolovně. Byly 20.2., ráz Rumcajs v Medvěďoku. Scénu napsal Jan Bílek /od Ant./, nacvičil Jar.Ščerba s divadelním kroužkem.
25.7. uspořádal 24.roč.Memoriálu Miloše Čupy a Mirka Bílka. Zúčastnilo se jej 19 družstev. Putovní pohár si odvezla Vysoká škola Báňská Ostrava, druhé byly MHKG „A“, třetí Válc.plechu F-.M a 4.Kozlovice. Je však škoda, že nehraje náš oddíl. Družstva byla odměněna pěknými věc.cenami.
V našem Sokole je aktivní družstvo kopané mužů, dorostenců i žáků. Muži v podzimním kole byli z 10 družstev čtvrtí, dorostenci 7 a žáci 2. Je to pěkný výkon těchto družstev. Předsedou je Jan Bílek /od Ant./.
ČČK
Český červený kříž je v naší obci velmi agilní organizací. Předsedkyní je Jana Pituchová. Tato složka si vzala pod patronát parčík u školy a pečlivě se o něj stará. V letoš.roce uspořádali kurs první pomoci pro občany. Kurs absolvovalo 40 účastníků. Mimo to pořádali zdravotnické přednášky, které byly velmi oblíbení. Ke všem sportovním podnikům vysílal zdravot.hlídky. Hlídky také poskytovaly první pomoc i při drobnějších zraněních v obci. O vánocích připravili pěknou akci: „ČČK – osamělým občanům“ společně s ženami soc.komise.
ČSŽ
Český svaz žen vede v naší obci Štěpánka Blahutová. Tato organizace úzce spolupracuje s ČČK. Ženy se zúčastňují různých brigád na vzhledu naší obce, při organizaci přednášek apod.
ČSM
Český svaz lidové myslivosti sdružuje revír Metylovský a Lhotecký. Předsedou je Jan Pitucha. Jejími členy jsou i občané z okolních obcí. Zúčastňují se různých brigád, konají přednášky pro veřejnost i školní mládež, spojené s vycházkami do revíru.
SSM
Socialistický svaz mládeže velmi povznesl svou činnost. Sdružuje ve svém středu mládež, která souhlasí s jejím programem. Mládežníci pořádají zábavy, přednášky a různé hrátky. Mládež tak dostává novou náplň své činnosti. Má svou schůzovaní místnost, kterou si přetvořují na klubovnu. Úzce spolupracují s Pionýrskou organizací ve zdejší škole. Z řad mládežníků jsou i pionýrští vedoucí.
SČSP
Svaz československo-sovětského přátelství – místní organizace rovněž aktivovala svou činnost. Výbor organizace tvořili: Frant.Trčka, předseda, Mirosl.Rožnovský – místopř., Jarosl.Ščerba-jednatel. Karel Muras-hospodář, Ant.Kužma-člen výboru. Organizace si vypracovala plán práce na celý rok, podle něhož pak zaměřovala svou činnost. Stěžejními úkoly byly nábor nových členů, oslavy narozenin V.I.Lenina, oslavy Velké říjnové revoluce atd. Organizace se má nadále čile k životu po předešlé stagnaci.
Ostatní složky
Mimo těchto organizací pracují ještě Svaz pro spolupráci s armádou – automotoklub, v jehož čele stojí Josef Hlavatý. Tento svaz pořádal 26.září teren.soutěž. Za značně nepříznivého počasí se zúčastnilo 38 jezdců I.a II.výkon.třídy. Trať vedla přes Čupek, Ondřejník, Kunčice p.O., Kněhyni až na Lysou horu a zpět. Jela se 2x. Dojelo 17 jezdců. V I.výk.tř.zvítězil Vlad.Houb z Ostravy a v II.výk.tř. Vladimír Němec z Metylovic.
Agilní organizací je rovněž Svaz českých zahrádkářů. Ten pečuje o obec.sad nad hřbitovem. Pro drobné zahrádkáře uspořádal několik pěkných přednášek. V obci je také ustaven Svaz chovatelů drobného zvířectva. Úkolem svazu je propagace čistokrevného chovu drobného zvířectva. Za zmínku stojí, že dodávají také lehké maso do nemocnice. Značnou mírou se podílí na dodávkách vajíček do obchodů.
Životní úroveň
S vyššími příjmy vzrostly i nároky občanů na nákup i výběr zboží. Toto se projevilo i ve zvýšených tržbách, které jsou následující:
Jednota Vrchovina 1 350 000Kčs
Jednota U Čihadla 1 854 000
Jednota Mužný 1 200 200
Jednota Maso a uzeniny 1 436 234
Celkem 5 840 434Kčs
I pohostinství zaznamenalo vzestup tržeb:
Pohostinství Celkem Str.A,B Lihoviny
Pod Hrodkem 315 000Kčs
Obecní 650 320 102 016 225 174
Čihadlo 299 000 7 476 134 214
Celkem 1 264 320Kčs 109 492Kčs 359 388Kčs
Zvyšující životní úroveň je vidět také i přímo v našem okolí. Občané si opravují své rod.domky, upravují jejich okolí. Také vevnitř provádějí rozsáhlé adaptace. Zavádějí ústřední topení, budují koupelny i jinak si zpříjemňují bydlení.
Volby
Na letošní rok byly vypsány všeobecné volby do všech stupňů nár.výborů i do nár.shromáždění. Je to důkaz, že konsolidace u nás stále pokračuje. Volby se konaly dva dny: 26.a 27.XI. V naší obci se zúčastnilo celkem 98,75% voličů, kteří pro navržené kandidáty odevzdali 99,85% plat.hlasů. Z navržených kandidátů byli všichni zvoleni:
Obv.č. Jméno a přímení Bydliště Zaměst.
1. Rudolf Pink Metylovice 259 dělník
2. Mojmír Židek Metylovice 376 mistr
3. Václav Krpec Metylovice 421 dělník
4. Věroslav Konvička Metylovice 343 stát.zam.
5. Miroslav Rožnovský Metyl. 53 technik
6. Bohumil Svoboda Metyl. 238 učitel
7. Jarmila Klímková Metyl. 254 dělnice
8. Antonín Tošenovský Metyl. 406 mistr
9. Josef Jurečka Metyl. 418 dělník
10. František Trčka Metyl. 225 předseda
11. Jan Pitucha Metyl.245 úředník
12. Josef Drastich Metyl.419 mistr
13. Antonín Juřica Metyl. 109 horník
14. František Šlajer Metyl.40 dělník
15. Ludvík Velička Metyl.314 horník
16. Ing.Otakar Bílek Metyl.153 technik
17. Bohuslav Carbol Metyl.283 dělník
18. Pavel Šigut Metyl.170 dělník
19. Milada Petrová Metyl.416 zdrav.ses.
20. Jan Vyvial Metyl.310 dělník
21. Vladimír Merta Metyl.62 mistr
22. Miroslav Juřica Metyl.30 mistr
23. Zdenka Volná Metyl.152 dělnice
24. Jaroslava Bílková Metyl.137 úřednice
25. Anežka Chýlková Metyl.173 dělnice
26. Josef Kapsa Metyl.48 dělník
27. Oldřich Kulhánek Metyl.116 dělník
Náhrad.Marie Zajícová Metyl.292 adm.prac.
Náhrad.Josef Pečinka Metyl.315 elektr.
ONV Čeněk Víta Lhotka 127 dělník
KNV ing.Vladisl.Brychlec Metylovická 127, Frýdlant n.O. technik
Komise MNV
Po ukončení voleb byly ihned utvořeny komise a ustavena rada Místního národního výboru. Radu MNV tvořili předsedové jednotlivých komisí a někteří další členové národního výboru. Členové komisí byli odborníci z řad členů národního výboru a pak z odborníků z řad občanstva. Komise byly ustaveny v týdnu po volbách a ihned se ujaly své práce. Ustaveny byly tyto komise: finanční a plánovací, ochrany veřejného pořádku, výstavby, služby, životní prostředí a jako orgán rady Pomocná zemědělská komise. Členové jednotl.komisí jsou:
Rada MNV
Předseda: Frant.Trčka
Místopřed. Věr.Konvička
Tajemník: Mir.Rožnovský
Členové: Rud.Pink
Boh.Svoboda
Jar.Bílková
M.Zajícová
Jan Vyvial
Ant.Juřica
Finanční a plánovací komise
Předseda: Ing.O.Bílek
Tajemník: J.Bílková
Členové: J.Pitucha
Jos.Drastich
Jos.Kapsa
M.Juřica
A.Chýlková
Komise OVP
Předseda: V.Krpec
Tajemník: Věr.Konvička
Členové: J.Jurečka
J.Vyvial
L.Velička
Aktivisté: Jos.Svoboda
Jos.Bílek č.42
Jarosl.Binarová
Kom.výstavby, služby,život.prostředí
Předseda: R.Pink
Tajemník: B.Carbol
Členové: A.Tošenovský
J.Pečinka
M.Rožnovský
P.Šigut
O.Kulhánek
Kom.sociál.,škol., kult., zdrav.
Předseda: B.Svoboda
Tajemník: M.Petrová
Členové: M.Židek
J.Klímková
F.Trčka
M.Zajícová
Pomoc.zem.kom.-orgán rady
A.Juřica
F.Šlajer
Z.Volná
Různé
V letošním roce byl následující koloběh občanů
Narozeno : 28 dětí, 14 děvčat, 14 chlapců
Sňatky: 20
Úmrtí: 20 občanů, 11 žen, 9 mužů
Rozvody: 3